Проектът е разработен в колектив с Geramis Skateparks
Изграждане на ясно функционално диференцирано пространство за практикуване на скейтборд и други ролкови дисциплини, което е част от балансирана, активна среда. Пространството е съобразено с нуждите и изискванията за безопасно спортуване. Скейтборд съоръжението е обект на отделен проект(разработен от Geramis Skateparks), който да се разглежда като неразделна част от настоящия. Околната среда и благоустрояване са замислени като естествено продължение на парка и са разработени в сътрудничество с проектантския колектив, автор на съоръжението.
Основната цел е обособяването на зона, която има потенциал да привлече младежите сред гражданите и гостите на град Несебър, да им предостави възможност за вълнуващо и съвременно изживяване на едно само по себе си уникално за страната спортно съоръжение, което е допълнително разгърнато в благоустрояването и създава възможности за разнообразни маршрути и трикове.
Залага се на потенциала, мястото да се наложи като локация за провеждане на международни състезания, които да привлекат множество участници и посетители в град Несебър.
Обслужващата скейт парка околна среда е разгледана като естествено продължение на флуидните му форми, а преливането на материалите цели функционална и естетическа хармония между двата елемента на средата.
Предвиденият по задание санитарен възел (с обществен достъп) е интегриран в обема на съоръжението. Покривната му повърхнина е активна част от уредите и създава възможност за задигане на обемите в периферията (северозапад) и постигане на отворен/открит план на скейт парка и безконфликтното му вписване в съществуващата среда.
Осигурява се добра визуална връзка по протежение на пешеходната алея, както и от нивото на подпорните съоръжения. Възможно е безпрепятственото наблюдаване на събития/състезания от множество зрители.
Спецификата на терена налага задигане на клоцовете за едроразмерна растителност, както и разполагането на ниска подпорна стена в контактната зона с укрепителното съоръжение. Овладяването на тези форми ни накара да разгледаме алейната мрежа не само като комуникация, но и като допълнителна повърхнина за каране на скейтборд/кънки/тротинетки. Това се постига посредством задигания на настилката на определени места (максимална височина 75см), които „обират“ най-високите участъци на стената/клоцовете и обособяват уреди за загряване/упражняване на трикове и обучаване на начинаещи извън границите на самото съоръжение при различно ниво на трудност. ВИЖ ФРАГМЕНТ НАСТИЛКИ 5.1/5.2/5.3.
Настилка и обзавеждане
Алейната мрежа е решена с бетонова настилка, характерна с добра износоустойчивост и относително гладка, лесна за обработване повърхност. Подходите към вътрешността на скейт парка, както и прилежащите алеи са изпълнени по метода на шлайфан бетон с повърхностна третировка „метен бетон“(broom finish concrete). В част Конструктивна са означени фугите(до 5мм), които следва да се проведат при изпълнението на настилката, за да не се компрометират качествата й.
Върху бетоновата настилка с нужната сигнатура са нанесени водещи линии за незрящи, като с тактилна маркировка е обозначен безопасен маршрут до пригодената зона за отдих и санитарния възел, които са първите достъпни по смисъла на наредбата обекти, реализирани на територията на Северен бряг Несебър.
Около клоцовете на дърветата, питейната чешмичка и входа на санитарния възел се предвижда настилка по детайл, изпълнена от бетонови павета(сегментен паваж) с гранитен финиш, задължително без фаска. ВИЖ ФРАГМЕНТ НАСТИЛКИ 5.1
Обзавеждането е разположено така че да осигури място за отдих и лични вещи на спортуващите, място за придружители, както и позиции в по-спокойните и засенчени кътове, в зоната около входа на санитарния възел.
Бетонът преминава като водещ материал и в обзавеждането(с друг цвят/текстура), и позволява скулптурирането на формите на пейките.
Градската мебел се използва за различни трикове, неразделно от уредите в границите на самия парк и следва да се изпълни с усилени ръбове, които да намалят вероятността от обрушване и съответно да улеснят поддръжката на парка.
Пейките се изпълняват на място по детайл и задължително се третират с повърхностен втвърдител, който да усили здравината на изделието.
ВИЖ ФРАГМЕНТ 7.2/7.3.
Около клоцовете на три от едроразмерните дървета са предвидени седящи места, изработени от водоустойчив брезов шперплат, с метална конструкция.
ВИЖ ФРАГМЕНТ 7.1
Осигурена е пейка с ергономия, подходяща за хора в неравностойно положение, разположена в североизточната част на зоната, близо до премостването на отводнителния улей.
Кошчетата за отпадъци, както и питейната чешмичка са готови изделия и са изработени от бетон/светла мозайка.
Всички подвижни части на градското обзавеждане следва да се застопорят за бетоновата настилка посредством анкерболтове.
Озеленяване
Озеленяването е решено с акцентни храстови композиции около седящите места и подпорната стена, които да не блокират визуално съоръжението. Предвиждат се 4 едроразмерни дървета, които да осигуряват сянка. Три от тях са разположени в 75см високи клоцове, които гарантират необходимото количество плодородна почва, намаляват дълбочината на посадъчното легло и изолират кореновата система на дървото от просмукващата се солена вода.
Предвидена е декоративна, ажурна фасада, която има защитна и естетическа функция. Перпендикулярно закрепените модули са изработени от екстериорен водоустойчив шперплат, цвят натурален(като вратата и седалките на пейките) и са разположени по образувателната дъга на фасадната равнина, като подчертават формата, и в същото време не пречат на естественото осветление.