Къщата се намира на брега на морето, Южно Черноморие, и е разгърната на внушителните 555м2.
Отличава се с усещане за светлина и простор, най-осезаемо в дневната с трапезария с двойна височина и емпоре, където от всички прозорци се вижда морето. Дневната е допълнена от отворена кухня с остров, пространство за музика и срещи с приятели, медийна стая. На първия етаж е разположен и апартамент за родителите на клиентите със самостоятелен вход.
Елегантното съчетание на настилки от естествени материали, дървени стълбища и видимата дървена конструкция на покрива в трапезарията създават уют и спокойствие.
Стълбището в светлия вестибюл отвежда към втория етаж, където са разположени четири спални с бани и фитнес стая.
Къщата разполага със сутерен с гараж за две коли и работилница, както и складови пространства.
Градината залага възможности за обширни цветни площи, декоративен алпинеум с фонтан и площ за малка зеленчукова градина.
Къщата е изцяло автоматизирана (осветление, климатизация, управление на щори, електроуреди, озвучаване).
• Какви са обитателите като начин на живот?
Обитателите са хора с много забързан и динамичен живот, които не са загубили себе си в превода. В ежедневието им място имат музиката, композирането, киното, хобита, спорт и време за себе си, много смях и събирания с приятели и семейство.
Проектът за този дом край морето е дългогодишна мечта за тях. А ентусиазмът им в комбинация с невероятното местоположение със сигурност вдъхнови и нас да помечтаем.
• Какво беше заданието ?
„Класика/Усещане за вечност/Естествени материали.“ –
Буквално това са трите неща, които записах при първия разговор. Изградихме този дом около „усещането“ за такъв, заедно с добре премислени функционалност и комфорт.
• Каква е основната концепция на интериорния дизайн ?
При проектирането на лични пространства, подходът ни е да опознаем клиентите и да пренесем темперамента им в техния дом, така че той да се усеща като естествено продължение на личностите им. Това е концепцията ни- тази симбиоза. И смея да кажа, че е успешно проведена.
• Какъв стил и настроение търсихте? Търсен е фон за личностите на хората, които ще я обитават. Къщата е съзнателно спокойно решена, като цветове, форми, няма нещо „крещящо“ като акцент, но има множество прецизни детайли и въздух, който да побере емоции, вещи, спомени и мечти за бъдещето.
• Какви материали са използвани ? Заложихме на естествени материали: мрамор, гранит, масивна дървесина дъб, естествен фурнир дъб, мека мебел-вълна и кожа. Корнизите са гипсови, настилката трислоен дъбов паркет, мокет-вълна Jacaranda.
• Как и защо избрахте водещите цветове ? С клиентите се спряхме на цветове от класическата палитра на Benjamin Moore, които са внимателно подбранни с мостри на място, при реално осветление, така че да обединят всички елементи в обзавеждането.
Синхронът между цветове, текстури и десени беше много важен за постигане на равновесие и интегритет във визията на помещенията.
• Откъде е обзавеждането? -Bo Concept/ZARA Home/Kare/RK-design/Home of wool/Zappriani
-Врати/ мебели/ стълбища и облицовки (по детайл), изпълнени от Мебели Денев.
• Най-силните акценти. -Морето. Цялата къща е организирана така, че да имаме поглед към морската шир и този постоянно променяш се, жив елемент от средата е водещ. Всяка промяна в светлината и вълнението на морето се отразява по стените на къщата и я прави с динамичен облик, в унисон с природата.
-„Тънките черни струни“, които се явяват като обединяващ графичен елемент: парапети, осветително тяло над трапезария, плаващи рафрове към релакс зоната(по детайл).
-Камината, която е изпълнена по детайл за конкретния обект.
-Дървените облицовки, които придават непреходна елегантност.
-Настилката във вестибюла, емпорето (като пространство) и двете стълбища.
• Най-добрите функционални решения .
„Скриването“ на вратите в мебелите във вестибюла и кухнята.
От спасително решение, поради изключително лошото изпълнение на отворите на вратите, се превърна в прекрасно, чисто решение, което предложи много място за съхранение и чиста линия на помещенията.
Осмислянето на пространството под стълбището в трапезарията като мебел, който оползотворява полезния обем и крие всички инсталационни елементи, които не са естетични. Създава едновременно солидна визуална основа на стълбището и лек, прецизен детайл с препратка към стенните облицовки.
Като цяло в къщата има много място за съхранение, което е деликатно скрито в стенни повърхности, стълбища и част от мебелите. Предметите от ежедневието имат собствено място без да се натрапват.
• Най-голямото предизвикателство в работата по проекта.
Дневният тракт беше труден за овладяване, четири отделни като функция зони(кухня/трапезария/дневна/релакс зона), в едно с панорамно стълбище и емпоре.
Заложихме на материалите като обединяващ елемент: масивна дървесина/ковано желязо и акцентна стена с каменна облицовка, която“ прескача“ и в обличането на камината.
Настилката е дъб(трислоен паркет), който преминава като материал/акцент в стълбищата и всички елементи, изработени от дърво.
• Ако трябва да опишете интериора с три думи, кои ще бъдат те ?
Светлина.Простор.Уют/ The sea-Morcheeba.