КАКВО Е ДА СИ АРХИТЕКТ?

Няма член на екипа ни, на когото не се е налагало да отговаря на въпроса "Какво толкова прави един архитект?" или ''Не мога ли да преустроя апартамента си/ да разширя къщата си/да планирам производството си без архитект?''. Професията на архитекта е позната , но толкова неясна като отговорности.

Оказва се, че повечето хора нямат представа за мащаба на нашата дейност и отговорност и че архитектът не просто създава сграда от празния лист.
В рамките на процеса той трябва да съобрази фактори като функционалност, конструктивна устойчивост, удобство, енергийна ефективност, икономическа целесъобразност- всичко това без компромис с естетиката.


МНОГОЛИКАТА СЪЩНОСТ НА АРХИТЕКТУРАТА В ЛАБИРИНТА НА ОТГОВОРНОСТИТЕ


Архитектът е в центъра на сложен процес, балансирайки интересите и изискванията на всички страни - инвеститори, инженери, изпълнители и институции.
Нашата роля включва проектиране, но и предимно координация между всички участници в строителния процес. Ние синхронизираме всички инженерни специалности(вик и ел.инженери, специалисти по климатицация и отопление, строителни инженери и други) и комуникацията помежду им, което налага многократни промени на проектната документация, за да е възможна оптимизацията на всички инсталации и конструктивни елементи.
Съвместната работа е сложна, продължителна и изисква много внимание, защото участниците са много, а дейността на всеки от тях е от пряко значение за крайния резултат.
Често се налага да се търси баланс между творческа визия и практически ограничения, като бюджет и технологични възможности. Нормативната и законова база, с която се съобразяваме е комплексна. Необходимо е  непрекъснато трупане на  знания в различни области, предвиждане и решаване на проблеми още в ранните етапи на проектиране.

 

СБЛЪСЪКЪТ С ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА ИЛИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА СТРОИТЕЛНАТА ПЛОЩАДКА


Когато се стигне до изпълнение, в уравнението влизат още фактори:  строител и доставчици на материали.
Упражняването на съвестен авторски надзор е от критично значение, защото е честа практика да се подменят материали и да се взимат неподходящи решения в движение, които не съответстват на изготвения проект и го компрометират.
От изключително значение е бюджетът да е разпределен правилно предварително и да се предвиди процент непредвидени разходи, за да не се спестяват средства в довършителните етапи на строителството.
Ежедневно защитаваме проектните решения, консултираме различни аспекти на изпълнението и следим за качественото изпълнение на работата. Да, работният ден често се превръща в поредица от телефонни разговори, посещения на обекта, безкрайни мейли, преговори с различни страни и е далеч от романтичната представа за архитекта, скициращ на спокойствие, но....

ОТВЪД ЧЕРТЕЖИТЕ ИЛИ ИСТИНСКАТА МИСИЯ НА АРХИТЕКТА


Въпреки всички трудности, същността на нашата професия е истински вдъхновяваща.
Когато клиент дойде с идея за дом, именно ние можем да разкрием възможности, които той не си е представял. Опитът ни позволява да предложим решение на нужди, преди клиентът още да знае че те ще възникнат и да го изпратим окрилен, че някой мечтае заедно с него.
Наша задача е да поддържаме този „огън“ през целия процес на проектиране и строителство, въпреки неизбежните трудности. Бавене от институции, своенравни майстори, строителни грешки – ние сме неотлъчно до клиента през този често уморителен процес и пазим интересите му.

СТРОИТЕЛИ НА МЕЧТИ И ПРОСТРАНСТВА/ЕПИЛОГ


Архитектът е едновременно творец, координатор и защитник на интересите на своите клиенти.
Ние не просто проектираме сгради - ние създаваме пространствата в които прекарваме цялото си време. Грижим се те да са вдъхновяващи, уютни, здравословни и да подобряват живота ни.
Нашата професия изисква не само технически умения и творческо мислене, но и емпатия, търпение, и желание за положителна промяна в обществото.
Обединява ни стремежът към по-красива, устойчива, зелена и удобна среда, която да служи на хората.
Това е и нашето мото-Human based design.